Sürdürülebilirlik

FTSE4Good Endeksi Nedir?

Son zamanlarda kurumsal firmaların sürdürülebilirlik ile ilgili olarak yaptığı çalışmalar içinde FTSE4Good endeksine girdiğine yönelik haberler veya makaleler okumuş olabilirsiniz. Kurumsal firmalar FTSE4Good endeksine neden girmek istiyor, FTSE4Good endeksi nedir, endeks nerede listelenir gibi konulara değinerek sürdürülebilirlik ile ilgili kurumsal yönetim süreçlerine temas etmiş olacağız.

FTSE4Good Endeksi merkezi İngiltere’de olan Financial Times desteği ile FTSE Russell tarafından organize edilen bağımsız bir girişimdir. FTSE Russell, (Londra Borsası) London Stock Exchange Group’un (LSEG) tamamına sahip olduğu bir yan kuruluşudur ve Bilgi Hizmetleri Bölümünün bir birimi olup endeks ve veri sağlayıcı hizmetlerini sağlamaktadır. FTSE Russell çözümleri, varlık sınıfları, stiller ve stratejiler arasında küresel pazarların gerçek bir resmini sunmaktadır. FTSE Russel ile küresel bakış açısı, yerel çözümler geliştirmekten ve dünya çapındaki müşteri ihtiyaçlarını anlamaktan elde edilen uzmanlık bilgisi ile desteklenmektedir. FTSE Russel içinde şirketler, Eşitlik, Alternatif Ağırlığa Sahip İşler, Gayrimenkul, Sürdürülebilir Yatırım, Sabit Getiri, Alt Yapı, Faktör ve Çoklu Varlık olmak üzere ayrı ayrı kategorik dizinlerden oluşmaktadır. FTSE4Good Endeksi ise Sürdürülebilir Yatırım dizininde listelenmiş bir alt kategoridir.

FTSE Russell endeksi her yıl yeniden düzenlenir ve komuya açık olarak paylaşılır. Bir şirket endekse girdiğinde dolayısı ile sadece 1 yıl için işlem görür ve sonraki yıl yeniden endekse girmek için kurumsal çalışmalar yapar. Yani her yıl endekse girmek için şirketler tekrar ve tekrar başvuru yapar. Kriterleri sağlayan şirketler endekse 1 yıllığına girer. FTSE Russell esasında hazırladığı endeksler ile kategorik olarak ESG kapsamında yatırımcılara bir yol haritası çıkartır. Örneğin İngiltere’de temettü büyümesi hisseleri görmek isterseniz, Alternatif Ağırlığa Sahip endekslerin içinde alt endeksler arasında Temettü Büyümesi (ABD) hisselerine bakabilirler. Aynı şekilde gelişmekte olan ülkelerde sorumlu yatırım yapmaya önem gösteren şirketleri görmek için FTSE Russell içinde Sürdürülebilir Yatırım dizininde bulunan FTSE4Good endeksine bakmanız yeterli.

FTSE4Good Endeksi gelişmekte olan ülkelerde sorumlu yatırım yapan kurumları belirlerken özellikle sürdürülebilirlik konularında değerlendirme yapmaktadır. Kurumlar FTSE4Good endeksine girdiğinde bunu paydaşları ile paylaşarak bir şekilde sermaye piyasalarında kendini ispatlamış olur. Böylece paydaşlar endekse giren şirketlere daha çok güvenir ve daha fazla destekler.

FTSE4Good endeksi, finansal kurumların yatırım kararları içerisine (ESG) çevresel, sosyal ve yönetişim kriterlerini almalarını teşvik etmek amacıyla, kurumların bu kriterlerde gösterdikleri performansı değerlendiriyor.

FTSE4Good endeksi, Güçlü Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ESG) uygulamaları sergileyen şirketlerin performansını ölçmek için tasarlanmıştır. Şeffaf yönetim ve açıkça tanımlanmış ESG kriterleri, FTSE4Good endekslerini sürdürülebilir yatırım ürünleri oluştururken veya değerlendirirken piyasa katılımcıları tarafından kullanılması uygun araçlar haline getirir. FTSE4Good kapsamında ESG konusunu biraz daha açmak gerekirse, etik hususlar, yönetişim, finansman, çevresel ve sosyal performans, risk yönetimi, iklim değişikliği önlemleri, şeffaflık, tedarik zinciri, insan ve çalışan hakları yer almaktadır. Her yıl değişkenlik gösterse de, FTSE4Good endeksinde ortalama 23 ülkeden 457 şirket yer almaktadır.

FTSE4Good dizinleri dört ana yolla kullanılabilir:

  • Finansal ürünler – Finansal araçların veya sürdürülebilir yatırıma odaklanan fon ürünlerinin oluşturulmasında araç olarak.
  • Araştırma – Çevresel ve sosyal olarak sürdürülebilir şirketleri belirlemek için.
  • Referans – Şirketlerin ilerlemelerini ve başarılarını değerlendirebilecekleri şeffaf ve gelişen küresel bir ESG standardı olarak.
  • Kıyaslama – Sürdürülebilir yatırım portföylerinin performansını izlemek için bir kıyaslama endeksi olarak.

FTSE4Good endeksinin Tesis Yönetimi ile ne alakası var? Böyle bir soru aklınıza gelmiş olabilir. FTSE4Good endeksi direkt olarak ESG’yi merkezine almış bir çalışmanın sonucu. Dolayısı ile ESG içinde yer alan “Environmental” yani Çevres odaklı; bir şirketin mal ve hizmetlerine ait süreçleri ile birlikte bu hizmeti sağlayan yapıları yani tesisleri de kapsamaktadır. Tesislerin çevresel etkileri ve çevresel sürdürülebilirlik çalışmalarının sonuçları, hedefler ve gerçekleşenler olarak raporlarda yer alır. Tesis Yönetimi çevresel bakış açısıyla ne kadar başarılı olursa rapor da o kadar güçlü ve etkili olur.

Ülkemizde, Yapı Kredi, Garanti BBVA, Nestle, Arçelik, Enka, Coca Cola, AstraZeneca firmaları FTSE4Good endeksinde listelenmiştir.

Kaynak : https://www.ftserussell.com/products/indices/ftse4good

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir