Kariyer

Tesis Yönetimi Kariyer Haritası

Payscale araştırmasına göre, Tesis Yönetimi meslek grubu kariyerinde yükselmek için bir çok fırsatın olduğu göze çarpmış. Ancak, kariyer basamaklarının yalnızca bir konumdan diğerine tırmanırken geçerli olduğunu tespit etmişler. Her pozisyon içinde, ücretler ve maaşlar beş yıl sonra azalan getiri ile durgunlaşıyor. Peki, tesis yönetimi endüstrisinde, daha iyi ve yüksek unvanlara nasıl sahip olabiliriz?

Eğitim ve Deneyim

Tesis Yönetiminde eğitim ve deneyim, tesis yönetimi çevresinde ortak bir tartışmadır. Özellikle ilk akla gelen soru, sektör deneyimi veya resmi kurumlar tarafından sağlanan eğitim mi daha mı önemli? Cevap olarak, her ikisi diyebiliriz. Üniversite programlarından mezun olmak, genellikle daha yüksek seviyeli pozisyonlar için elinizi güçlü tutar ve kesinlikle iş ağınızı genişletmeye yardımcı olur. Bununla birlikte, sektörde uzmanlaşmış ve sektör eşitliğine, saygıya ve daha uzun yıllara dayanan deneyime ve benzer veya daha düşük eğitime sahip bir aday, deneyimi olmayan yeni bir mezuna göre özel ilgi görür. Bu özellikle önemlidir, çünkü yeni mezun, deneyimli bir sektör çalışanına göre daha deneyimsiz olacaktır ve tecrübe kazanması oldukça yoğun bir tempo ile birlikte uzun zaman sonra sağlayacaktır. Bununla birlikte, sektör teknolojik olarak daha gelişmiş bir yöne doğru yönelirken, gelişmiş eğitim ve sertifikasyon ilerleme için bir gereklilik haline geliyor. Yönetmen ve yönetici seviyesindeki roller için, ilgili yüksek lisans esasında tercih edilmesi şiddetle önerilse de minimum bir lisans derecesi her zaman faydalıdır. 

Tesis Yönetimi Dereceleri ve Sertifikaları

Mühendislik, işletme ve diğer eğitimlere bağlı olarak genel olarak uygulanabilir konsantrasyonlardaki derecelerin dışında, tesis yönetimin dikeyinde özellikle kazanabileceğiniz dereceler vardır. ABD’de lisans dereceleri için bir düzineden fazla akredite edilmiş program var, ayrıca ön lisans ve yüksek lisans için daha fazla seçenek bulunmakta. Bu programlar, mezuniyetten sadece altı ay sonra yüzde 90’lık işe yerleştirme istatistikleriyle son derece faydalıdır. Birçok pozisyona başvuru yapmak için bir lisans derecesi gerektiriyor ve yeni başvuru sahiplerinin yaklaşık yüzde 83’ünün lisans derecesi bulunmakta. Aynı zamanda temel ücretleri de etkilemektedir – IFMA’ya göre, bir lisans derecesi sahibi olan çalışanların ortalama 87.000 dolar ve bir yüksek lisans derecesi sahibi olan çalışanların ise ortalama 101.000 dolar kazanıyor. Maalesef Tesis Yönetimi anlamında lisans derecesinde ülkemizde eğitim veren bir kurum bulunmamaktadır. Diğer taraftan 2018 yılı itibarı ile İTÜ tarafından Yüksek Lisans eğitimleri verilmektedir.

Tam dört yıllık akredite bir üniversite derecesi için zamanı veya parası olmayanlar için veya halihazırda genel bir diplomaya sahip olanlar ve rekabette avantaj sağlamak isteyenler için, ABD’de resmi sertifikalara sahip bazı üniversiteler bulunmaktadır. Ülkemizde maalesef böyle bir uygulama bulunmamaktadır. Diğer taraftan IFMA ayrıca sertifika programları sunar ve kuruluşa göre bu atamalar FM (Tesis Yönetimi) profesyonellerinin yılda ortalama 12.542 $ daha fazla kazanmalarına yardımcı olur. Eğitimin ücretli olduğunu ve geçme süresinin yetkinlik temelli olduğu düşünüldüğünde, kazanma gücünüz için bir fırsat olabilir ve FM işverenlerine istediğini elde etmek için niteliğinize işaret edebilir. IFMA Başkanı Tony Keane’e göre: 

“IFMA’s Certified Facility Manager® (CFM®), Facility Management Professional ™ (FMP®) ve Sustainability Facility Professional® (SFP®) dahil olmak üzere Tesis Yöneticilerinin profesyonel kimlik bilgileri, potansiyel işe alım sürecine girmiş işverenlere çalışanların kendilerini kanıtlaması için fırsat tanır ve yöneticilerin bilgi ve becerileri bu her zamankinden daha önemlidir. Aslında, C&W Services, ISS, JLL, Cushman & Wakefield ve Sodexo dahil olmak üzere büyük FM hizmet sağlayıcıları, IFMA-RICS işbirliğini, profesyonel kimlik bilgilerini ve ortaya çıkan profesyonel standartları destekleme taahhüdünü imzalamışlardır. “

Tony Keane

Tesis Yönetimi Organizasyonları ve Dernekleri ile Ağ Kurma

IFMA’ya dahil olmak, kariyerinizi geliştirmek ve sıralamalarda yükselmek için bir başka harika yoldur. Fakat maalesef ülkemizde halen IFMA ile ilgili yeterli farkındalık bulunmamaktadır. Organizasyon uluslararasıdır, bu nedenle bu çevreye katılmak size tüm olasılıklar dünyasına erişim sağlar. Bu şu anlama geliyor IFMA ağı ile yurt dışında Tesis Yöneticisi rolünde iş bulabilirsiniz.

IFMA gibi bir organizasyonla ağ kurmak size nasıl yardımcı olur? 

Kendi pozisyonunuza veya bir sonrakine ilerlemek için uygulayabileceğiniz, topluluğunuzdaki ve ötesindeki liderlerden sektördeki en son yenilikleri ve fikirleri öğrenmenize yardımcı olur. Bir sorunla karşılaştığınızda size destek verecek ve yardımcı olabilecek akıl hocaları ile iletişime geçmenizi sağlayarak liderliği size aşılar. Aynı zamanda sizi bir sonraki aşamada işinizi sağlayacak insanlarla temasa geçirir, bir iş geldiğinde sizi tanırlar ve kişisel olarak sizi beğenirlerse bir boşluk oluşturabilir ve tecrübenizi deneyimlemek isteyebilirler. İnsanlar sevdikleri ve güvendikleri kişilere bir şans verir. Maalesef ülkemizde bir çok dernek olmasına rağmen IFMA gibi böylesine ciddi bir yaklaşım gösteren güçlü bir oluşum bulunmamaktadır.

Değişen Teknoloji ve Yazılımın Farkında Olmak

Tüm endüstrilerdeki en büyük değişiklikler, teknoloji ilerleyişinden kaynaklanmaktadır. Bir süreç ve makine odaklı kariyer olarak Tesis Yönetimi özellikle buna duyarlıdır. Kariyerinizde ilerlemek için, LEED, BREAM, WELL Building vb. sertifikasyona sahip tesislerde olduğu gibi değişen teknoloji ve standartların farkında olmalısınız. 

Sektördeki en önemli gelişme, bilgisayar destekli tesis yönetimi (CAFM) yazılımının yaygın olarak kullanılmasıdır.

 Tony Keane’e göre; “On yıllardır en önemli gelişimini yaşayan küresel Tesis Yönetimi endüstrisi için heyecan verici bir zaman. CAFM dahil akıllı teknolojiler, somut sonuçlar için daha yüksek beklentilere yol açtı. ” 

Tony Keane

Tesis Yönetimi işi için mesleğin daha düşük seviyelerinde bir strateji uygulamak veya planlamak için bu sistemlerden birinin etrafında yolunuzu bulmak hayati bir öneme sahip. Tesis Yönetiminde teknoloji, alan planlama, varlık ve bakım yönetimi, toplantı odalarının rezervasyonları, müşteri hizmetleri, BT talepleri, tesis operasyonları ve hatta binadan binaya hareketlerin planlanması ve koordinasyonunda yardımcı olabilir. Bazı özel yazılımlar, araç filolarının yönetilmesinden, emlak yönetimi için kiralanmaya, hava kalitesinden ve olası yangın tehlikelerinin izlenmesine kadar bir çok konuda yardımcı olur. Günümüzde bile kullanılan yazılım alt yapısı hızla değişmekte ve sürekli olarak geliştirilmektedir. Bu nedenle öğrenilmesi gereken en önemli şey, tek bir sisteme sıkı sıkıya bağlı kalmak yerine, yeni yazılımı nasıl öğrenip kullanacağınızdır. 

PayScale tarafından sağlanan tablo.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir