Tesis Yöneticilerinin Maaşları

Tesis Yöneticilerinin maaşları ne kadar? Dünyada Tesis Yöneticilerine ortalama ne kadar maaş veriliyor? Ortalama bir tesiste Tesis Yöneticisinin maaşı ne kadar?

Açıkçası ülkemizde Tesis Yöneticilerinin maaşları ile ilgili değerlendirmeye uygun veri maalesef bulunmaktadır. Fakat dünyada özellikle gelişmiş ülkelerde Tesis Yönetimi ve Tesis İşletimi yöneticilerinin aldığı ortalama maaşları, araştırma ve danışmanlık firmaları tarafından zaman zaman analiz edilmekte ve sonuçları paylaşılmaktadır. Türkiye ile ilgili ileride yeterli veriyi sağladığımda, yaklaşık maaş miktarını ancak o zaman paylaşabilirim.

Tesis Yöneticisi olarak, yaptığınız işe ve kıdeminize göre çeşitli kriterlere bağlı olarak maaş beklentiniz olabilir. Esasında Tesis Yönetimi hizmeti veren çalışanlar için maaş kriteri yıllara dayanan deneyim, eğitim seviyesi, yüklenilen özel roller ve en önemlisi kontrol edilen binanın/tesisin büyüklüğü ve bütçesine dayanır. Ne kadar deneyimli, eğitimli, yüksek rol sahibi ve yüksek bütçeye sahip bir tesis yönetimi icra edilirse maaş beklentisi o kadar yüksek olabilir. Örneğin ortalama bir oteli yöneten tesis yöneticisi ne göre, uluslar arası lüks hizmet sunan bir otelin tesis yöneticisi daha fazla bütçe yönetir ve daha fazla maaş alır. Sorumlu olduğunuz tesisin değeri ve işletme bütçesi ne kadar büyükse alacağınız maaş o kadar yüksek olacaktır.

Kazanacağınız yaklaşık maaşı görmek için aşağıdaki tabloyu inceleyiniz.

Edindiğim tecrübeye göre Türkiye şartlarında ortalama bir tesis yöneticisi maaşını yukarıda tabloda belirtilen en düşük rakam / 2 olarak hesaplayabilirsiniz. Örneğin tabloda 1-10 yıl arası Facilities Manager maaşı aylık 45.000 USD ile 115.000 USD arası gözükmektedir. Bu noktada 45.000 USD / 2 = 22.500 USD Türkiye şartlarında ortalama bir Tesis Yöneticisinin yıllık toplam maaşıdır. Bu noktada 22.500 USD / 12 Ay = 1875 USD aylık maaşa karşılık gelmektedir. Türk lirasına çevirirsek 1.875 USD x 8 TL = 15.000 TL aylık net maaşa karşılık gelmektedir. Eğer varlık değeri ve işletme bütçesi yüksek bir tesis ise aylık 15.000 TL net gelirin 2,5 katına kadar yükselebilir ki, bu da 37,500 TL en yüksek Tesis Yöneticisi maaşına karşılık gelir.

Tesis Yöneticisi maaşı ile ilgili bu makale yazıldığında USD yaklaşık 8 TL olarak değerlendirilmiştir. USD kuru değiştiğinde yeni kura göre yaklaşık olarak alacağınız maaşı hesaplayabilirsiniz.

Tesis Yöneticilerinin maaşı iç görü yapılarak hazırlanan bir makaledir. Dolayısı ile iş veren ve çalışan arasındaki maaş anlaşması, Tesis Yöneticisinin aylık maaş gelirini etkileyen tek parametredir. Bu makale sade Tesis Yöneticisi maaşı için değil aynı zamanda nitelikli bir Tesis Yöneticisi çalıştırmak isteyen iş verenlerin yaklaşık maliyet hesabı yapabilmesi içinde yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: