Alan YönetimiMimari TasarımUncategorized

İşbirliğine Dayalı Ofis Alanı Tasarımı Nasıl Yapılmalı

Her ne kadar işbirliğine dayalı ofis alanı tasarı olarak başlık yazmış olsam da esasında “iş birliği”, tasarım piyasasında “collaborative” ofis tasasımı tasarım veya “işbirlikçi” tasarımı olarak bilinmektedir. Bu eğer işbirliğine dayalı ofis tasarımı ile ilgili fikir sahibi değilseniz öncesinde İşbirliğine dayalı ofis tasarımı nedir? yazısını okumanızı şiddetle öneririm.

Bir girişimin başarılı olmasının temel bileşenlerinden birisi çalışanlar veya gruplar arası İşbirliğidir. Pozitif bir bakışla, serbest fikir alışverişini teşvik etmek işin doğru ve zamanında yapılmasını sağlar. Genel ofis olarak ofisler veya çok amaçlı kullanılan çalışma alanları standart yerleşimlerin ötesinde, ekip çalışması düşünülerek tasarlanmalıdır.

İşbirliği tamamen insanları dahil etmekle ilgili olduğundan, ortak çalışma alanlarının bu fikri somutlaştırması gerekir. Çalışanların ünvanı, görevi veya takip ettiği projeler ne olursa olsun, çalışanlar işbirliğine dayalı bir ofis alanında, hızlı bir şekilde etkin, güçlenmiş, ilham almış, desteklenmiş hissetmelidir.

Harika bir ortak çalışma alanları tasarlamak ciddi bir çalışma gerektirir. Bunun için iş yerinizin belirlenmiş bir alanını işbirliğine dayalı bir ortama dönüştürmek veya tüm kat planınızı yeniden tanımlamak için önemli başlıkları aşağıda kategorik olarak birlikte incelemeye alalım.

Ofis alanlarının rahat ve uzlaşmacı olmasını sağlayın

Hiç düşündünüz mü, evinizde kanepede uzanırken kaç kez bir aydınlanma yaşarken fikir ürettiniz? En iyi fikirler neden uykuya dalmadan hemen önce aklınıza geldiğini hiç merak ettiniz mi? Çünkü insanlar rahat olduklarında en iyi fikirlerine sahipler. Rahat olmayan bir sandalyeye sürekli yeniden uyum sağlarken, derin bir şey hayal etmeye ve fikirler üretmeye çalışamazsınız.

Ortak ofis düzeninizi önce rahatlık sağlayacak şekilde tasarlayın. Konforlu kanepeler ve ergonomik sandalyeler insanları rahatlatır ve eldeki tartışmalara tamamen odaklanmalarını sağlar. Daha da ileri gitmek isterseniz, koltuk, kanepe ve sandalye ile tasarımınızı sınırlamayın, tenha alanlarda rahatlık için çok daha ötesi olan, büyük boy yastıklar, armut koltuklar, puflar ve minderler dahi kullana bilirisiniz. Üstelik bu konuda kendisiniz yalnız hissetmeyin çünkü dünyanın dört bir yanındaki en iyi teknoloji firmalarından bazılarında kullanıldığını biliyoruz. Eğer mobiliteyi vurgulayan bir şirketseniz, ayakta çalışmak için tasarlanmış masalar bile en uygun uygun mobilya parçalarıdır.

Ofisler için fiziksel tasarım bir mihenk taşıdır

Ofislerde sadece rahat mobilyalara sahip olmakla iş bitmez. Yani sadece göstermelik olarak rahat mobilyalarımız var demekle ihtiyaç karşılanmaz. Mobilyalar, tüm çalışan grubun ihtiyacını karşılayacak kadar olmalı ve ofis içinde etkileşimi destekleyecek şekilde düzenlenmelidir. Popüler işbirliği alan tasarımı konseptleri, özellikle mobilyaların eşit bir şekilde fikir alışverişini sembolize eden ve işbirlikçileri hakkında net bir görüş sunan bir daire içinde düzenlenmesini içerir.

İşbirliğini teşvik etmek için her zaman yeni mobilyalar almanıza gerek yoktur. Daha geleneksel olarak, masa gruplarının düzenini değiştirerek alanları işbirliğine daha duyarlı olarak kullanabilirsiniz. Masaları herkesin birbirine bakacağı şekilde düzenleyerek ve fikirlerin akışını takip edebilirsiniz. Ancak mevcut mobilya kullanımına yönelik yaklaşımların da sınırları bulunur. Özellikle masaların fiziksel durumu grup konfigürasyonu olarak dört ila altı masadan fazlasını barındırmak güçtür.

Duygusal durum ve ortam atmosferine dikkat edin

Tıpkı rahatlık gibi, çalışanların duygusal durumu yaratıcılık ve üretkenlik için önemli bir rol oynar. Çalışanların ofiste olması için heyecanlandıracak ofis işbirliği alanındaki atmosferi ayarlamalısınız. Bu konsepti oluşturma için alanları deneyimsel olarak kullanmak; langırt masaları, mini buzdolapları, büyük ekran televizyonlar ve oyun konsolları harika bir fikirledir. Her ne kadar geleneksel yönetim anlayışına göre çalışanların işten kaytarmak için fırsatlar gibi görünse de, esasında bu tip tasarımların güçlü iş birliğini derinleştiren en büyük etkenler olduğu bilinmektedir.

İyi bir ekip çalışmasını teşvik etmek için bir dinlenme odası yerine, birlikte sosyal vakit geçirmek için aşağıda ki örneklerde olduğu gibi iş birlikçiliğini destekleyecek kavramlar geliştirmelidir.

  1. Kahve barı: Bir espresso makinesi, bar tabureleri, yüksek masalar ve sakinleştirici müzik, harika fikirleri ve üretkenliği teşvik ettiği bilinen bir kahve dükkanı hissini yaratır.
  2. Oyun odası: Bir kanepe, bir TV ve oyun konsolu etrafına bırakılan birkaç koltuk, fikir alışverişi için bir sonraki forumunuz olabilir.
  3. Beyin fırtınası alanı: Puf minderler, yazı tahtaları ve kahve bu konsepte güç veren araçlardan sadece birkaçıdır. Çalışanların beyinlerini boşalttığı ve inovasyon fikirlerinin tutuştuğu alanlardır.

Uygulanabilir kavramların sonu yok. Çalışanları, bir sonraki harika fikri düşünmesini teşvik eden ve ekip içinde fikirleri tartışmaya açan, fikri büyüten, olgunlaştıran ve somutlaştıran alanları tasarlamak ve o alanlarda çalışmak her zaman heyecan veridir.

Teknoloji çok önemlidir

Tasarladığınız alan türü ne olursa olsun teknoloji çok önemlidir. Şirketinizin Wi-Fi ve dizüstü bilgisayarları iyi bir başlangıç ​​olsa da, gerçek ortak çalışma alanları teknolojiyi bir adım öteye taşır.

Ortak çalışma alanlarının ses ve görsel medyaların etkin olarak kullanılması amacıyla projektörler ve hoparlörler gibi bileşenleri içerdiğinden emin olun. İlham veren grafikler harika fikirlerin patlamasına yardımcı olur, tıpkı doğru melodilerin verimli bir sohbeti başlatması gibi.

Mekanları temel özelliklerle donatmayı unutmayın. Şarj istasyonları, beyin fırtınası ekiplerinizin bir fikri sağlamlaştırmak için gereken süre boyunca güçlerini tutması gereken bir zorunluluktur. Şirketinizde kurum içi tabletler ve diğer akıllı cihazlar varsa, alanı bunlarla da donatın.

Kısıtlamalardan kaçının

Ofis işbirliği alanında olmaması gereken tek şey kısıtlamadır. Ortak çalışma alanlarının başarılı yapan en önemli şey alanları resmiyetten uzak serbest akışlı doğasıdır. Daha önceden sınıflandırılmış oturma düzenleri ve silolara bölümmüş çalışma alanları yaratıcılığı bastırma üzere yapılan tasarımların başında gelir.

Ortak çalışma alanınızın kısıtlayıcı olup olmadığını belirlemek için basit bir soru sorun: Çalışma gibi mi hissediyorsunuz? Beyin fırtınası yapmak ve işbirliği yapmak için çalışmak ne kadar az hissettirirse, alanınız muhtemelen o kadar verimli olacaktır. Pozitif enerji ve açık fikir alışverişi ile ruh halinizi yüksek tutmaya çalışın.

İşbirlikçi ofis alanları eğer doğru ve ihtiyaca uygun bir şekilde tasarlanırsa, ortak çalışma alanlarınız işyerinizin en az iş odaklı parçası gibi görünse de yaratıcılığa bağlı üretkenliğin merkezi haline geleceğine kuşkunuz olmasın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir