Alan YönetimiMimari Tasarım

Ofis Tasarımı Başarıyı Destekliyor

Binalarda her türlü çalışma alanları kısaca ofisler için optimum çalışma alanı tasarımı, başarıyı destekleyen önemli unsurlardan birisidir. Çalışma için tasarlanmış yapılarda insanların beklentisi çok fazladır ve ofisler sadece duvardan, zeminden ve tavandan oluşmazlar. Tüm bunların haricinde ofisler kültür, söylem ve davranış üzerinde önemli etkisi olan alanlardır. Tasarımları, içinde yaşayanların nasıl çalıştığını doğrudan etkiler. Ünlü Britanyalı politikacı Winston Churchill’in dediği gibi: “Binalarımızı biz şekillendiriyoruz, sonra onlar bizi şekillendiriyor.”  Dolayısı ile binaların canlı olduğunu unutmamalı ve onu dinlersek bize çok şey öğretebilir.

Tesis Yöneticileri ve işletmecileri olarak zamanımızın çoğunu ofis alanlarının tasarım, tutum ve düzeni ile ilgili çalışmalar ve geliştirmeye yönelik araştırmalar yaparak geçirmekteyiz. Yeni bir binada ofis alanlarının planlanması ve tasarımlarının yaptırılması sırasında oluşan tüm fikirler rasyonel ve somut olduğundan, yaratılmak istenin alanlar çoğu zaman kişilikten yoksun ve kimliksizdir.

Bir mekanın kültürümüz ve kişiliğimiz üzerindeki etkisini değerlendirmeyi her ne kadar bilsek de, şu anda tam tersini yapıyoruz. Estetiğin ötesinde ve neye ihtiyacımız olduğunu düşünmeden önce, tasarım dergilerindeki trendlerin ve popüler kültürün yaşadığımız alanların neye benzediğini etkilemesine izin verme eğilimindeyiz. 

Örneğin, 1940’lardan 2000’lerin başına kadar, ofis alanlarını çalışanlar için kabinlere, küçük odalara, yöneticiler için ise kapalı ofislere ihtiyaç duyulduğunu gördük. Ofislerimizi bu şekilde tasarladık çünkü fotoğrafların bize yapmamızı söylediği şey buydu.

Google, Facebook ve Apple ayrıntılı ofis alanlarını göstermeye başladığında bu durum değişti. Kısa şekerleme molaları vermek için bölmeler, yaratıcılık için eğlenceli legolar, sandalyeler yerine egzersiz topları vb., oyun odaları ortalama bir ofiste görmediğimiz ofis ciddiyetini sarsan ayrıca eğlenmeyi teşvik eden alışılmadık tasarımlar. Amaç çalışanların yaratıcılığı sağlayacak ilham kaynaklarının oluşturmasıydı. Ofislerde çalışan insanlar artık daha fazla yenilikçi, iletişim odaklı, öğrenmeye hevesli, ve girişimci olarak, yaşamlarımızı kolaylaştıracak araçlar inşa ediyorlar.

Ne yazık ki her zaman olduğu gibi, diğer birçok işletme kendi ihtiyaçları ve hedefleri için işe yarayıp yaramadığını düşünmeden bu yeni tasarım trendlerinin akımına kapıldı. Aslında değer verdiğimiz değerleri besleyen ve başarmak istediğimiz iş için fırsatlar yaratan alanları inşa etmemiz gerektiğini çoğu zaman atlıyoruz. Kurumun amaç ve hedefleri ile uyumlu ofis tasarımıyla çalışanlar için; kurum kültürü, değerler ve idealler unutulmaz hale getirilebilir. Ofis tasarımıyla çalışanlar işe katkı ve kariyerleri için her gün; cesaretlendirilebilir, öğretilen değerler ve idealler hatırlatılabilir. Yani bina veya ofis tasarımları, kurum için bir şeyleri temsil edebilmeli.

Bir askeri okula giden öğrenciye, renkli ofisler, büyük egzersiz toplardan oluşmuş sandalyeler ve uyuma kabinleri ona kurumun vermek istediği kültürü, ideali ve hedefi veremez. Dolayısı bir askeri okul için tasarım, ciddi askerlik işlerinin yapıldığı bir yer gibi hissettirmeli. Her nekadar bir mekan deneyimi muhtemelen arzu edilmese de, nihayetinde çok anlamlı bir çalışma alanı haline getiren araçlar ve kültür içermesi zorunluluk olmalıdır.

Mekânın tasarımı, seçilen mobilya ve dekor da konum kadar önemlidir.  İster iş için olsun ister kişisel kullanım için, yaşadığımız alanlar ulaşmak istediğimiz hedeflere ve oraya ulaşmak için kullandığımız diğer araçlarla uyumlu olmalıdır. Çalışmak için sağlanan gerekli araçlar, kültür ve alan kendi başlarına doğru amaçlara sahip olabilir, diğer taraftan ofis alanlarını tasarladığımızda, tüm uyumlu unsurlar ile birlikte tasarımın ivme yaşatacak bir şekilde amaçlara yaklaşmayı hızlandırıcı etkiye sahip olmalıdır. Her bir ofis tasarımı (ya da çalışma alanı tasarımı) moda ve trendlere bakmaksızın; çalışanların amaç, kültür ve verimliliğe pozitif fayda sağlayacak şekilde özelleştirilmiş olmalıdır.

Çalışma alanlarının tasarımı (ofis), başarıyı etkileyen önemli kriterlerden birisidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir