Çevre YönetimiİSGSürdürülebilirlikTemizlikTesis Yönetimi

Ofise Dönüş Anketi Sonuçlandı

İngiltere’de yapılan anket sonucuna göre Covid19 ile birlikte evden çalışanların ofiste dönüşlerine yönelik en büyük endişelerinin hijyen olduğu sonucu çıkmış. Anket katılımcıların tesislerde hijyen ve temizlik konusunda güvenlik sağlanması durumunda ofise dönebileceğini belirtmiş. Anket ile birlikte bilinenin aksine bir çok kişi ev değil ofiste çalışmayı tercih etse de Covid19 şartları sebebiyle evden çalışmaya devam ediyor. Diğer taraftan tesisler hijyen ve sağlıklı çalışma koşullarının sağlanması için her geçen gün deneyimlerini geliştirmekte. İşe dönüş ile ilgili çalışanların beklentilerinin değerlendirildiği anket sonucunu değerlendirmeye başlayalım.

Anket su filtreleme konusunda dünyaca ünlü Brita Vivreau tarafından yapılmış ve anketin genel teması ise evden çalışanların ofise dönüşü üzerine kurgulanmış. Ankete katılan çalışanların %83 haftanın birkaç günü olmak üzere ofise dönmeyi istese de, yine ankete katılan çalışanların %81’i hijyen konusunda her zamankinden daha fazla endişe duyduğunu belirtmiş. Çalışanlar her ne kadar ofise sınırlı olarak ofise dönmek istese de hijyen konusunda halen bir çok çekincesi bulunmakta.

Ankete katılan çalışanların %35 tesislerde özellikle ortak kullanım alanlarında hijyen ve temizliğin son derece önemli olduğunu vurgulamış. Daha fazla ortak kullanım alanları üzerine odaklanan konulardan birisi ise ortak kullanılan ekipmanlar. Ankete katılan çalışanlar ofislerde kullanılan lavabolar için %60 oranında, mikrodalga fırınlar için %55, su sebilleri için %49 ve kahve makineleri için ise %46 ekstra hijyen önlemleri alınması gerektiğini düşünmekte. Bu da tesis yöneticilerine büyük bir mesaj vermekte. Ortak kullanılan alanlar ve ortak kullanılan ekipmanlar ile ilgili özelleştirilmiş hijyen çalışması yapılması gerektiği sonucu çıkmakta. Diğer taraftan her ne kadar özelleştirilmiş hijyen ve temizlik çalışmaları yapılmış olsa bile muhtemelen bu çalışmalardan çalışanların haberi olmayabilir. Dolayısı ile tesiste ortak alan ve ortak ekipmanlar ile ilgili temizlik ve hijyen için yapılan çalışmaların sonuçlarına ait bilgilerin, çalışanlar ile paylaşılması gerektiği sonucu çıkmakta.

Sürdürülebilirlik ile ilgili verilen cevaplar ise %82 oranı ile gerçekten şaşırtıcı. Oran bugün çalışanların her zamankinden daha fazla sürdürülebilirlik çalışmalarına destek verdiğini belirtiyor. Bu noktada çalışanların sürdürülebilirlik konularına ne kadar duyarlı olduğuna yönelik müthiş bir farkındalık oluşuyor. Covid19 ile birlikte çalışanlarda sürdürülebilirlik faaliyetlerine yönelik eşsiz bir farkındalık yaratmış. Anket sorularında sürdürülebilirlik kapsamında detaylara inildiğinde çalışanların %24’ünün tek kullanımlık plastiklerin yasaklanması, cam şişe ve bardak gibi yeniden kullanılacak ürünlerin tanıtılması gerektiğini düşünmekte, Ankete katılanların %49’u ofisten çalışmanın evden çalışmaya göre daha sürdürülebilir olduğunu belirleyecek faaliyetleri görmek istediğini belirtmiş. Çalışanlarda sürdürülebilirliğe yönelik böylesine yüksek bir farkındalığın ilk defa görüldüğünü çok rahat söyleyebiliriz. Dolayısı ile tesis yöneticilerinin ve diğer paydaşların çalışanların ofise dönmeleri halinde pozitif ayrışacak / oluşacak sürdürülebilirlik etkilerinin çalışanları ile paylaşması gerektiği sonucu çıkıyor. Eğer pozitif ayrışacak bir sürdürülebilirlik fırsatları yeterli değilse bu durumda yeni sürdürülebilirlik fırsatları için mutlak suretle proje ekibi oluşturulmalı ve en kısa zamanda yeni fırsatlar yaratacak projeler oluşturulmalı, hayata geçirilmeli ve çalışanlar ile paylaşılmalı.

Anket biz tesis yöneticilerine bir çok mesaj veriyor. Mesajları önem sırasına göre sıralarsak, en başında tesislerin genel olarak hijyen ve temizlik güvenliği, ikinci sırada ortak kullanım ekipmanlarının hijyen ve temizlik güvenliği takip ederken ve üçüncü sırada ise sürdürülebilirlik geliyor. Bu üç beklentinin gerçekleştirilmesi için azami çaba gösterilmesi ve sonuçlarının ise çalışanlar ile paylaşılmasının büyük bir öneme sahip olduğu sonucunu çok rahat çıkarabiliriz.

Anket her ne kadar ofis yerine evden çalışanlar için olsa da esasında cevaplar tüm tesisler için ortak sayılacaktır. Örneğin üretim tesisinde çalışanlardan tutun, AVM’yi ziyaret edecek müşterilere kadar cevapların bir çoğu ortak olacaktır. Dolayısı ile temizlik, hijyen, sürdürülebilirlik geliştirme çalışmalarına yönelik faaliyetlerin ve sonuçlarının paydaşlar ile daha fazla paylaşılması gerektiğini çok rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir