İSG

Hastanelerde Alınması Gereken Pandemi Tedbirleri

TMMOB Makine Mühendisleri Odası tarafından Hastanelerde uygulanması gereken pandemi tedbirleri, kapsamında havalandırma, bakım ve süreç takip sistemlerinin kullanılmasına yönelik olarak pandemi sürecinde uygulanması gereken kuralları yayınladı. Hastaneler ve sağlık tesisleri için oluşturulan pandemi tedbirleri, Sağlık Bakanlığı Pandemi Bilim Kurulu tavsiyelerine ilave olarak uygulanması amacıyla hazırlanan ofislerde pandemi tedbirleri ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemlerinin bakım, tutum ve işletmesine yönelik kurallar oluşturmaktadır. Covid19 sebebiyle hazırlanan hastaneler ve sağlık tesisleri için pandemi tedbirleri el kitabı esasında sadece Covid19 değil ileride oluşabilecek tüm pandemi senaryolarını kapsamaktadır. Dolayısıyla hastane ve diğer sağlık tesislerini yöneten işletmecilerinin bu kuralları dikkatle okuyarak ekipleri ile paylaşması ve dönem dönem kısa eğitimler ile pekiştirmesi stratejik olarak çok önemlidir. Pandemi ile mücadele sadece çalışanlar için değil aynı zamanda, sağlıkçıklar, hasta ve yakınlarının sağlığını korumak için yapılmış bir çalışma olup teknik işletmeye göre tasarlanmıştır.

Hastaneler için oluşturulan pandemi tedbirlerinde, mevcut hastanelerde pandemi senaryoları oluşturulması, pandemi sürecinde yoğun bakım, ameliyathane, has kabul, acil servis vb. alanlarda çalışma ve hizmet şeklinin belirlenmesi ve mevcut sistemin en iyi performansı gösterebilmesi için gerekli değişikliklerin önerilmesi amaçlanmıştır.

Hastaneler tesisler için oluşturulan pandemi tedbirleri el kitabı; MMO (Makine Mühendisleri Odası), ISKAV (Isıtma Soğutma Klima Araştırma ve Eğitim Vakfı), İSKİD (İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği), MTMD (Mekanik Tesisat Müteahhitleri Derneği), MÜKAD (Mühendis ve Mimar Kadınlar Derneği), TTMD (Türk Tesisat Mühendisleri Derneği), TRFMA (Tesis Yönetim Derneği), UTTMD (Uluslararası Tesis Teknik Müdürleri Derneği) ve TTB (Türk Tabipleri Birliği) üyesi Tabiplerin katılımıyla oluşturduğumuz “İklimlendirme Teknik Kurulu” dokuz alt komisyon kurarak çalışmaları sonucu oluşturulmuştur.

hastanelerde-olusturulmasi-gereken-pandemi-tedbirleri-hvac

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir