İSG

Ofislerde Pandemi Tedbirleri

Makine Mühendisleri Odası tarafından Ofislerde Pandemi Tedbirleri, kapsamında havalandırma, bakım ve süreç takip sistemlerinin kullanılmasına yönelik olarak pandemi sürecinde uygulanması gereken kuralları yayınladı. Ofisler için oluşturulan pandemi tedbirleri, Sağlık Bakanlığı Pandemi Bilim Kurulu tavsiyelerine ilave olarak uygulanması amacıyla hazırlanan ofislerde pandemi tedbirleri ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemlerinin bakım, tutum ve işletmesine yönelik kurallar oluşturmaktadır. Covid19 sebebiyle hazırlanan ofisler için pandemi tedbirleri el kitabı esasında sadece Covid19 değil ileride oluşabilecek tüm pandemi senaryolarını kapsamaktadır. Dolayısıyla tüm ofis işletmecilerinin bu kuralları dikkatle okuyarak ekipleri ile paylaşması ve dönem dönem kısa eğitimler ile pekiştirmesi stratejik olarak çok önemlidir. Pandemi ile mücadele sadece çalışanlar için değil aynı zamanda ofislerde çalışanların sağlığını korumak için yapılmış bir çalışma olup teknik işletmeye göre tasarlanmıştır.

Ofislerde için oluşturulan pandemi tedbirlerinde, plazalar, idari binalar ve diğer ofislerde pandemi senaryolarının oluşturulması, pandemi sürecinde çalışma şekli ve pandemi sürecinde en iyi performansı gösterebilmesi için gerekli değişiklikler önerilmektedir.

Ofis için oluşturulan pandemi tedbirleri el kitabı; MMO (Makine Mühendisleri Odası), ISKAV (Isıtma Soğutma Klima Araştırma ve Eğitim Vakfı), İSKİD (İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği), MTMD (Mekanik Tesisat Müteahhitleri Derneği), MÜKAD (Mühendis ve Mimar Kadınlar Derneği), TTMD (Türk Tesisat Mühendisleri Derneği), TRFMA (Tesis Yönetim Derneği), UTTMD (Uluslararası Tesis Teknik Müdürleri Derneği) ve TTB (Türk Tabipleri Birliği) üyesi Tabiplerin katılımıyla oluşturduğumuz “İklimlendirme Teknik Kurulu” dokuz alt komisyon kurarak çalışmaları sonucu oluşturulmuştur.

ofislerde-pandemi-tedbirleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir