Filo YönetimiİSGPersonel Servis Yönetimi

Karayolu Toplu Taşıma Araçlarında Pandemi Önlemleri

Makine Mühendisleri Odası tarafından Karayolu Toplu Taşıma Araçlarında, kullanım, yolcu taşıma, havalandırma, bakım ve süreç takip sistemlerinin kullanılmasına yönelik olarak pandemi sürecinde uygulanması gereken kuralları yayınladı. Karayolu Toplu Taşıma Araçları için oluşturulan pandemi tedbirleri, Sağlık Bakanlığı Pandemi Bilim Kurulu tavsiyelerine ilave olarak uygulanması amacıyla hazırlanan Karayolu Toplu Taşıma Araçlarında pandemi tedbirleri ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemlerinin bakım, tutum ve işletmesine yönelik kurallar oluşturmaktadır. Covid19 sebebiyle hazırlanan Karayolu Toplu Taşıma Araçları için pandemi tedbirleri el kitabı esasında sadece Covid19 değil ileride oluşabilecek tüm pandemi senaryolarını kapsamaktadır. Dolayısıyla tüm Karayolu Toplu Taşıma Araçları işletmecilerinin bu kuralları dikkatle okuyarak ekipleri ile paylaşması ve dönem dönem kısa eğitimler ile pekiştirmesi stratejik olarak çok önemlidir. Pandemi ile mücadele sadece çalışanlar için değil aynı zamanda yolcularında sağlığını korumak için yapılmış bir çalışma olup teknik işletmeye göre tasarlanmıştır.

Karayolu Toplu Taşıma Araçları için oluşturulan pandemi tedbirlerinde, karayolu üzerinde sağlıklı ve güvenli toplu taşıma yapılabilmesi için toplu taşıma araçlarının en iyi performansa sahip olmasına yönelik önlemlerin alınması amaçlanmıştır. Dolayısıyla Tesislerde çalışanlar için tahsis edilmiş olan Personel Servislerinin bu yayınlanan kılavuza göre takip edilmesi ve uygulanması personel sağlığı açısından kritik öneme sahiptir. Tesis Yöneticilerinin, personel servislerinin yönetimini yaparken bu kılavuz pandemi ile mücadelede yol haritası oluşturmaktadır.

Karayolu Toplu Taşıma Araçları için oluşturulan pandemi tedbirleri el kitabı; MMO (Makine Mühendisleri Odası), ISKAV (Isıtma Soğutma Klima Araştırma ve Eğitim Vakfı), İSKİD (İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği), MTMD (Mekanik Tesisat Müteahhitleri Derneği), MÜKAD (Mühendis ve Mimar Kadınlar Derneği), TTMD (Türk Tesisat Mühendisleri Derneği), TRFMA (Tesis Yönetim Derneği), UTTMD (Uluslararası Tesis Teknik Müdürleri Derneği) ve TTB (Türk Tabipleri Birliği) üyesi Tabiplerin katılımıyla oluşturduğumuz “İklimlendirme Teknik Kurulu” dokuz alt komisyon kurarak çalışmaları sonucu oluşturulmuştur.

toplu-tasima-araclarinda-pandemi-onlemleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir