İSG

Gar Binaları, Otobüs Terminalleri ve Deniz Ulaşım Yolcu Salonları Pandemi Tedbirleri

TMMOB Makine Mühendisleri Odası tarafından Gar Binaları, Otobüs Terminalleri ve Deniz Ulaşım Yolcu Salonları Pandemi Tedbirleri, kapsamında havalandırma, bakım ve süreç takip sistemlerinin kullanılmasına yönelik olarak Covid19 ve diğer pandemi süreçlerinde uygulanması gereken kuralları yayınladı. Gar Binaları, Otobüs Terminalleri ve Deniz Ulaşım Yolcu Salonları için oluşturulan pandemi tedbirleri, Sağlık Bakanlığı Pandemi Bilim Kurulu tavsiyelerine ilave olarak uygulanması amacıyla hazırlanan Gar Binaları, Otobüs Terminalleri ve Deniz Ulaşım Yolcu Salonları Pandemi Tedbirleri, terminal ve gar tesislerinin ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemlerinin bakım, tutum ve işletmesine yönelik kurallar oluşturmaktadır. Covid19 sebebiyle hazırlanan Gar Binaları, Otobüs Terminalleri ve Deniz Ulaşım Yolcu Salonları için pandemi tedbirleri el kitabı esasında sadece Covid19 değil ileride oluşabilecek tüm pandemi senaryolarını kapsamaktadır. Dolayısıyla tüm Gar Binaları, Otobüs Terminalleri ve Deniz Ulaşım Yolcu Salonları işletmecilerinin bu kuralları dikkatle okuyarak ekipleri ile paylaşması ve dönem dönem kısa eğitimler ile pekiştirmesi stratejik olarak çok önemlidir. Pandemi ile mücadele sadece çalışanlar için değil aynı zamanda yolcuların sağlığını korumak için yapılmış bir çalışma olup teknik işletmeye göre tasarlanmıştır.

 Gar Binaları, Otobüs Terminalleri ve Deniz Ulaşım Yolcu Salonları Pandemi Tedbirleri, mevcut gar binaları, otobüs terminalleri ve deniz ulaşım yolcu salonları pandemi senaryolarının oluşturulması, pandemi sürecinde çalışma şekli, pandemi sürecinde en iyi performansı gösterebilmesi için gerekli değişikliklerin önerilmesi amacıyla hazırlanmıştır.

Gar Binaları, Otobüs Terminalleri ve Deniz Ulaşım Yolcu Salonları için oluşturulan pandemi tedbirleri el kitabı; MMO (Makine Mühendisleri Odası), ISKAV (Isıtma Soğutma Klima Araştırma ve Eğitim Vakfı), İSKİD (İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği), MTMD (Mekanik Tesisat Müteahhitleri Derneği), MÜKAD (Mühendis ve Mimar Kadınlar Derneği), TTMD (Türk Tesisat Mühendisleri Derneği), TRFMA (Tesis Yönetim Derneği), UTTMD (Uluslararası Tesis Teknik Müdürleri Derneği) ve TTB (Türk Tabipleri Birliği) üyesi Tabiplerin katılımıyla oluşturduğumuz “İklimlendirme Teknik Kurulu” dokuz alt komisyon kurarak çalışmaları sonucu oluşturulmuştur.

gar-binalari-otobus-terminalleri-gemi-yolcu-salonlari-pandemi-tedbirleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir